Blip

Blip, czyli Bardzo Lubię Informować Przyjaciół to portal społecznościowy, którego pierwowzorem był amerykański Twitter. Stanowi połączenie mikrobloga z komunikowaniem się w kręgu znajomych. Pozwala on na komunikację z wieloma osobami jednocześnie, a każdy wpis danego użytkownika ukazuje się i dociera tuż po jego utworzeniu.

blip

Blip powstał w maju 2007 r. Jego projekt utworzył warszawski duet składający się z Marcina Jagodzińskiego oraz Zbigniewa Sobieckiego. W czerwcu tego samego roku zaakceptowała go spółka Gadu-Gadu NETWORK S.A, która do dziś jest współwłaścicielem Blipa.

Początkowo Jagodziński i Sobiecki nie chcieli ujawnić zasad i danych na temat korzystania z Blipa. Zmieniło się to w 2009 r., kiedy to serwis odnotował spore wzrosty. W czerwcu tego samego roku Blipa odwiedziło aż 329 tys. użytkowników, a w październiku liczba przesłanych wiadomości przekroczyła 10 milionów. Obecnie Blip posiada około 300 tys. zarejestrowanych użytkowników, zajmując tym samym trzecią pozycję w rankingu najpopularniejszych mikroblogów w Polsce (zaraz po Pingerze i Twitterze).

Wśród licznych funkcji Blipa znajdziemy:

  • prowadzenie mikrobloga,
  • czat z innymi zarejestrowanymi użytkownikami,
  • nawiązywanie nowych znajomości.

Użytkownicy tego polskiego serwisu społecznościowego mogą dzielić się krótkimi informacjami (max 160 znaków), a także dołączać do nich zdjęcia, wideo czy też wiadomości dźwiękowe. Aby je wysyłać, muszą posiadać oni komputer lub telefon komórkowy.

Wpisy na Blipie publikowane są za pośrednictwem komunikatora (np. GG, Tlen), strony internetowej (http://blip.pl), strony mobilnej w telefonie lub jednego z programów, który stworzono specjalnie do korzystania z tego serwisu (np. http://blipfox.com/).

Istnieje również możliwość wysyłania wiadomości publicznych, które należy poprzedzić znakiem ">" oraz prywatnych, niewidocznych dla innych użytkowników serwisu i poprzedzonych znakami ">>".

Blip działa na zasadzie Twittera i może być narzędziem marketingowym, służącym do dystrybucji treści zaakceptowanej przez użytkowników serwisu. Pozwalają to na skonfigurowane w kanałach przypominacze, boty oraz autorespondery.

Ważną częścią serwisu są tagi, które składają się ze słowa poprzedzonego znakiem hash (#), umożliwiające śledzenie dyskusji na wybrany temat.

Do znanych użytkowników Blipa należą m.in. Grzegorz Napieralski i Lech Wałęsa.