MySpace

Jednym z najpopularniejszych od lat międzynarodowym serwisem społecznościowym jest Myspace. Nazwa portalu z języka angielskiego oznacza „moja przestrzeń”, co sugeruje zasady działania serwisu. Na profilu Myspace można publikować istotne dla danego użytkownika informacje, dzielić się z innymi własnymi poglądami i zainteresowaniami, zachęcać do odwiedzania pewnych stron lub przesłuchania muzyki czy obejrzenia filmu.

myspace logo

Myspace funkcjonuje od 2003 roku. Jego założycielami są Tom Anderson i Chris DeWolfe. Serwis od wielu lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych stron WWW w sieci. Ponad ćwierć miliona ludzi na całym świecie zarejestrowało się na portalu i aktywnie z niego korzysta. Myspace to miejsce internetowych spotkań ze znajomymi oraz miejsce, gdzie można znaleźć nowych przyjaciół. Na prywatnej stronie, zwanej profilem, każdy może opisać swoją osobę, podając zainteresowania, by zasugerować innymi z kim i o czym można konwersować.

W dobie Facebooka Myspace ukierunkowany jest na branżę muzyczną. Za jego pośrednictwem młodzi artyści mogą promować się i szukać potencjalnych wydawców. Działa to też w drugą stronę, producenci szukają na Myspace utalentowanych muzyków, by zająć się ich karierą i wypromować. Serwis społecznościowy okazał się również doskonałym narzędziem do promocji innych produktów i usług, głównie z środowiska muzycznego, filmowego i telewizyjnego, ponieważ grono odbiorców związane z tym dziedzinami jest największe. Na Myspace można nawiązać kontakt z gwiazdami kina i muzyki, którzy chętnie zamieszają na swoich profilach ciekawe informacje o własnej działalności lub tej godnej uwagi.

Sława Myspace zainteresowała również medialnego potentata Ruperta Murdocha, który w 2005 roku kupił serwis za niebagatelną sumę za 580 milionów dolarów. Tygodnik Time w 2006 roku uznał Myspace za „metropolię on-line” i razem z Wikipedią oraz YouTube nadał mu tytuł „Człowieka Roku 2006”. Polska wersja Myspace funkcjonuje dopiero od czerwca 2008 roku. Aktualnie serwis jest we władaniu spółki Specific Media, która wykupiła go za 35 milionów dolarów. Część udziałów portalu nabył Justin Timberlake.