Nasza-klasa

Nasza-klasa to portal społecznościowy, który zaistniał w sieci w dniu 11 listopada 2006 r. Jego twórcami są czterej niegdysiejsi studenci informatyki i grafiki komputerowej z Wrocławia: Maciej Popowicz, Michał Bartoszkiewicz, Łukasz Adziński i Paweł Ochlawa. Ideą tego nowego polskiego serwisu internetowego było skupianie oraz odnajdywanie szkolnych kolegów, stąd nazwa: nasza klasa (kojarzona również z piosenką. J. Kaczmarskiego o tym samym tytule).

nk

Pierwowzorami dla Naszej-klasy były amerykańskie serwisy internetowe Classmates.com oraz Facebook. Twórcy n-k twierdzą, iż połączyli idee obu portali i stworzyli coś, czego nie ma na całym świecie.

W 2007 roku 70% udziałów firmy Nasza Klasa Sp. z o.o. zostało sprzedanych estońskiemu przedsiębiorstwu Forticom (dzisiejszy cypryjski Excolimp), zaś 3 lata później zmieniono nazwę na: nk.pl.

Ilość użytkowników tego portalu rosła w zawrotnym tempie i już po dwóch miesiącach istnienia domena ta stała się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w sieci.

Dziś liczba zarejestrowanych użytkowników nk.pl wynosi ponad 9 milionów, a dziennie na portalu loguje się ich kilkaset tysięcy. W tym roku nk.pl spadła w rankingu najchętniej odwiedzanych stron internetowych w Polsce, do czego przyczyniła się rezygnacja wielu eksploratorów tego serwisu na rzecz m.in. Facebooka. Portal Nasza-klasa wycenia się na 70 milionów złotych. 

Autorzy serwisu dla „ludzi z klasą” zakładali, iż będzie on służył ludziom poszukującym znajomych ze szkoły średniej, co potem poszerzono także o szkoły podstawowe i wyższe. Dzięki udostępnionej wyszukiwarce, w której wpisuje się imię oraz nazwisko bądź pseudonim czy lokalizację można znaleźć dawnego znajomego lub też poznać zupełnie nowe osoby np. mieszkające w pobliżu.

Nk.pl udostępnia listę szkół oraz klas, do których dany użytkownik może dopisać się jako nauczyciel, uczeń lub gość. Ponadto istnieje też tzw. Nibylandia, w której umieszczone są fikcyjne szkoły.

Pierwotne założenie nawiązania kontaktu ze znajomymi ze szkolnych lat ewoluowało i obecnie na nk.pl można nie tylko oglądać czy dodawać zdjęcia klasowe i fotografie ze studniówek oraz szkolnych wycieczek, ale także zagrać w gry bądź tworzyć wielopoziomowe platformy komunikacyjne. Niedawno wprowadzono również nowe funkcje (komunikator NKtalk, mikroblog, wpisy, grupy).

Na nk.pl istnieje możliwość założenia jednego z 4 kont:

  • rzeczywistego,
  • fikcyjnego, służącego do tworzenia m.in. funclubów,
  • oficjalnego przeznaczonego dla osób powszechnie znanych,
  • sponsorowanego należące zazwyczaj do fundacji mających sponsora.

Nasza klasa Sp. Z o.o. ma siedzibę przy ul. ul. Gen. J. Bema 2 we Wrocławiu.