Facebook

Facebook to portal społecznościowy, który opiera się na tworzeniu sieci i grup przez zarejestrowanych użytkowników dzielących się wiadomościami oraz zdjęciami, a także korzystających z aplikacji istniejących w ramach tego serwisu.

facebook

Obecnie na Facebooku zarejestrowanych jest ponad miliard użytkowników z całego świata (w Polsce – ponad 13 milionów). Codziennie przybywa ich niemal 600 tys. Średnia ich wieku wynosi 22 lata. Co miesiąc dodają oni 1 mld zdjęć i 10 mln filmów. Przychody z Facebooka liczone są w setkach milionów dolarów rocznie. W 2008 r. Marka Zuckerberga ogłoszono najmłodszym miliarderem świata, którego historię zekranizowano dwa lata później (film „Social Network”).

Twórcami tego serwisu są czterej studenci Harvardu: Mark Zuckerberg (główny twórca) oraz Chris Hughes, Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin. Na drugim roku studiów stworzyli pierwowzór Facebooka o nazwie Facemash.com, który opierał się na internetowym rankingu popularności studentów tej renomowanej amerykańskiej uczelni. Młodzi ludzie zamieszczali na portalu zdjęcia kolegów i koleżanek, które były oceniane w skali od 1 do 10. Osoby z najlepszymi notami trafiały na listę dziesięciu najpopularniejszych mieszkańców danego akademika. Projekt tego portalu okazał się świetnym pomysłem, dlatego też 4 lutego 2004 r. rozszerzono go na szkoły średnie i inne uczelnie wyższe.

W 2007 r. w Facebooka zainwestowała firma Microsoft. Rok później ruszyła polska wersja językowa tego portalu społecznościowego, która obecnie jest najchętniej odwiedzanym serwisem internetowym w naszym kraju.

Do licznych aplikacji umieszczanych w ramach tego serwisu można zaliczyć: komunikatory, udostępnianie własnych programów innym użytkownikom Facebooka, komunikowanie się z innymi programami czy portalami internetowymi. Facebook posiada również funkcje książki adresowej, listy znajomych, notesu, bloga, albumów ze zdjęciami, grup użytkowników, poczty wewnętrznej, osi czasu (dodawanie wydarzeń z życia) oraz blokowania użytkowników.

Idea Facebooka opiera się na odszukiwaniu i kontynuowaniu szkolnych znajomości oraz dzieleniu się wiadomościami i fotografiami. Już od samego początku Facebook cieszył się ogromną popularnością, szczególnie wśród studentów, którzy w przeciągu pierwszych dwóch tygodni jego istnienia zarejestrowali się na nim w liczbie 2/3 całej studenckiej społeczności Harvardu.

Siedziba Facebooka położona jest z Menlo Park w stanie Kalifornia (USA).

Dziś Facebook.com stanowi najszybciej rosnący serwis na świecie, a także jak to określa jego główny twórca – globalne narzędzie społeczne. Z założenia umożliwia on kontakt ze szkolnymi kolegami i pozwala na dzielenie się filmikami i zdjęciami, a także na wymianę ważnych informacji. Atrakcyjność tego serwisu i jego fenomen polega na wysokim stopniu interaktywności użytkowników, czyli komunikacji on-line oraz na otwartości na zewnętrzne aplikacje. Niestety wiele kontrowersji wzbudza polityka prywatności Facebooka i pojawiające się na nim wirusy, mogące zainfekować komputer korzystającego z serwisu internauty.