Flaker

Flaker jest jednym z polskich serwisów społecznościowych, za pomocą którego można komunikować się z innymi użytkownikami oraz prowadzić mikrobloga. Informacje publikowane są w formie notatki, czyli krótkiej wiadomości tekstowej, której wielkość nie przekracza 1000 znaków. Wiadomości dodawane są za pomocą SMS-ów lub specjalnych aplikacji. Notatki pojawiają się w profilu użytkownika oraz przekazywane są do osób obserwujących konkretny profil. Inni użytkownicy otrzymują również powiadomienie na temat aktywności danego usera. Dotyczy to wszystkich powiązanych z Flakerem serwisów, jak np. YouTube, a więc dodanie nowego filmiku zostanie potraktowane jako kolejne działanie na Flakerze.

flaker

We Flakerze istnieje również opcja komentowania dodanych wpisów, co pobudza do aktywności użytkowników serwisu. Dyskusje są raczej szybkie i krótkie. Wygląd Flakera nie jest jego plusem. Dość skomplikowany i toporny, co może zniechęcić do zarejestrowania się. Flaker można przyrównać do tradycyjnego bloga, bo przede wszystkim tę funkcję spełnia. Flaker można określić jako agregator różnorodnych informacji. W serwisie zapisywane są  wszelkie aktywności społecznościowe użytkownika i publikowane na jego strumieniu. Każdy może je czytać, wyszukiwać i przesyłać dalej. Flaker to także miejsce na reklamę. Firmy mogą promować się za pośrednictwem serwisu, używając różnych dostępnych w nim kanałów.

Flaker powstał pod koniec 2007 roku. Serwis rozwijał się intensywnie, zdobywając kolejnych fanów oraz wzbogacając stronę o kolejne narzędzia, by spełnić jak najlepiej swoją funkcję. Szybko stał się najpopularniejszym polskim mikroblogiem. Obecnie zaczyna podupadać. Minusem jest np. dezorganizacja na stronie, zwłaszcza dla użytkownika, który jest na niej po raz pierwszy. Nieprzygotowana odpowiednio pomoc i instrukcja obsługi na pewno odstraszają wielu potencjalnych użytkowników. Nie wszystko też działa jak należy. Natłok możliwości, sprawia że wiele z nich jest niedopracowanych. A to utrudnia zaangażowanie się w serwis oraz komunikacji z innymi użytkownikami. Tylko stali bywalcy czują się na Flakerze pewnie i intensywnie z niego korzystają. Rok temu liczba zarejestrowanych użytkowników dochodziła do 180 tys. Jednak sukcesywnie ona spada na rzecz Pingera, Twittera oraz Blipa.