Pinterest

Pinterest to coraz popularniejszy fotograficzny serwis społecznościowy. Służy przechowywaniu różnych zdjęć, obrazów i materiałów wizualnych. Inni użytkownicy mają możliwość przeglądania albumów, ich komentowania i oceniania, a także umieszczania danego elementu we własnej kolekcji.  Pinterest powstał w 2010 roku. Jego założycielami są Ben Silbermann, Paul Sciarre i Evan Sharp. W Polsce zainteresowanie serwisem dopiero się rozpoczyna, jednak z każdym miesiącem rośne. W tym roku odnotował około 300 tys. użytkowników. Dziennie na stronę wchodzi kilka milionów osób.

pinterest

Serwis doskonale znany jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie wymienia się go w gronie najchętniej odwiedzanych witryn internetowych. Odwiedza go bowiem ponad miliard internautów. Możliwość korzystania z portalu poprzez iPhone oraz telefony komórkowe z system operacyjnym android, zapewnia swobodne dodawanie zdjęć o każdej porze, a to pobudza aktywność użytkowników. Obecnie nie są już potrzebne zaproszenia, by zarejestrować się w serwisie. Jedną z nowszych opcji w Pinterest jest możliwość zgłaszania wszelkich obraźliwych, niecenzuralnych lub szkodliwych wpisów. Osoby, które nie stosują się do zasady poszanowania innych userów, mogą zostać zablokowane.

Pinterest umożliwia przesyłanie, zapisywanie, sortowanie oraz zarządzanie zdjęciami, które określane są jako Pinboardy. Wszystkie materiały segregowane są tematycznie. Pinterest skomunikowany jest zarówno z Facebookiem jaki i Twitterem, by wszelkie działania na Pinterest mogły również być uwzględnione na innych portalach społecznościowych. Kompatybilność z różnymi programami pozwala wykorzystać Pinterest do wielu celów, jak np. w szkole podczas zajęć lekcyjnych czy w pracy jako prezentację slajdów. Serwis został wykorzystany także podczas kampanii wyborczych przez żony kandydatów na prezydenta USA.

Serwis największą popularnością cieszy się wśród kobiet. Coraz częściej wykorzystywany jest także jako narzędzie do reklamy internetowej, np. dodając album ze zdjęciami asortymentu można promować swój sklep. Pinterest pilnuje praw autorskie zamieszczanych w nim zdjęć, by nie zostały one wykorzystane w nieodpowiedni sposób. W celu wprowadzono system powiadomienia, dzięki któremu autor może żądać usunięcia swojego zdjęcia z danego miejsca.