Google Plus
Google+ to mniej popularny w Polsce serwis społecznościowy. Jego założycielem jest firma Google Inc. Serwis funkcjonuje również pod nazwami Google Plus lub G+. Pierwsze testy Google+ miały miejsce 28 czerwca 2011 roku. 24 godziny później użytkownicy mieli już możliwość wysłania zaproszeń do swoich znajomych. Takie zaproszenie było początkowo niezbędne, by w ogóle móc zarejestrować się w serwisie. Kilka wybranych osób otrzymało dostęp otwarty do logowania się w Google+.
Hasłem promującym serwis Google+ było "dzielenie się tak, jak w prawdziwym życiu. Przemyślane pod kątem internetu". Miało ono zachęcić do uczestnictwa w nowym projekcie internetowym. Google Plus szybko przygotowało również aplikację na telefony komórkowe, działającą na systemie operacyjnym Android. Ponadto aplikacja dostępna jest także w iPhone.
Google+ to kolejny pomysł na konkurencję dla największego na świecie serwisu społecznościowego, jakim jest Facebook. Wcześniej wprowadzono takie opcje jak Google Buzz, Google Wave czy Orkut. Nie zdobyły one jednak aż tak dużego uznania wśród internautów. Google Plus 19 września 2012 roku odnotował ponad 400 milionów aktywnych użytkowników, co podkreśla jego sporą, choć nie potwierdzoną oficjalnymi danymi, popularność.
Za pośrednictwem Google+ można korzystać również z innych usług społecznościowych Google, czyli Google Profile oraz Google Buzz. Istnieje też opcja udostępniania nowych narzędzi, czego przykładem są kręgi znajomych lub wideospotkania. A wzajemna integracji z zasobami Google pozwala na łatwe i szybkie wyszukanie znajomych. Wśród dodatkowych opcji dużym zainteresowaniem cieszy się łącznie konta profilowego z internetowym zbiorem zdjęć Picasa Web. Google+ zablokowane zostało przez rząd Chińskiej Republiki Ludowej oraz władze Iranu.
W porównaniu z Facebookiem Google+ jest bardziej przejrzystym serwisem, jednak jego braki, zwłaszcza w przypadku firmowych profili, sprawiają że nie może konkurować z FB. Późna reakcja na wprowadzenie biznesowych fan page'ów, osłabiła pozycję Google Plus. W miejsce lajków mamy opcje oceniania +1, która również nie zyskała takiej sławy jak facebookowy kciuk. Ponadto wśród użytkowników Internetu utarło się przeświadczenie, że G+ jest dla fanów technologii i właściwie tylko na ten temat prowadzone są tam ożywione dyskusje.